O FirmieLombardyKontakt

SREBRNA MONETA HUSARZ - XVII W.

50.00zł

( 1 szt. )

Dostawa: 1 do 3 dni

Dodaj do przechowalni

Ostatnie egzemplarze!

SREBRNA MONETA HUSARZ - XVII W.

 

Moneta o nominale 10 zł z serii: Historia Jazdy Polskiej. jest w kształcie prostokąta o wymiarach 32mm x 22mm.

Awers monety: U góry z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła rzeczypospolitej Polskiej na tle stylizowanego skrzydła husarskiego, z lewej strony orła napis: 10 zł, pod orłem oznaczenie roku emisji: 2009. Poniżej z lewej strony stylizowane wizerunki elementów rynsztunku husarza: proporca, szyszaka i buzdyganu. U dołu napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W. Rewers monety: Stylizowany wizerunek husarza z XVII wieku, na koniu, w zbroi, ze skrzydłami husarskimi i skórą lamparcią na plecach, trzymającego kopię z proporcem. z prawej strony prostopadle napis: HUSARZ-XVII w.

"Husarze" to najpiękniejsza jazda w Europie przez wybór ludzi, piękne konie, wspaniałość stroju i dzielność koni [...]” – tak o naszej husarii pisał w 1699 r. Francois Paul d'Alerac, opowiadając o czasach króla Jana III Sobieskiego.
Początki polskiej husarii sięgają przełomu XV i XVI w. Pierwszymi husarzami byli Serbowie i Węgrzy, którzy przybyli do Polski walczyć z Turkami. Służyli za pieniądze jako zaciężna jazda; pierwsze sukcesy odnieśli już w 1506 r. pod Kleckiem, rozbijając znaczne siły tatarskie.
Husarię spośród wszelkiej jazdy wyróżniały skrzydła, które przełomu XVI/XVII w. stały się jej znakiem rozpoznawczym. Była wyjątkowym zjawiskiem – tak ją postrzegano zarówno w czasach jej świetności, jak i później, gdy jej legenda służyła pokrzepieniu serc, przypominając czasy chwały oręża polskiego.


 

Kraj

Polska

Rok emisji

2009

Nominał

10 zł

Nakład

10 000 sztuk

Wymiary

32,0 x 22,4 mm

Materiał

Srebro

Próba

925

Waga

14,14 g

Rant

Gładki

Stempel

Lustrzany

Stan zachowania

Menniczy

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU!

 

AUKCJA ALLEGRO: http://allegro.pl/srebrna-moneta-husarz-xvii-w-i7139781832.html

- wystawiamy fakturę VAT,

- przesyłkę realizujemy niezwłocznie po zaksięgowaniu wpłaty,  

- możliwy odbiór osobisty,

- nie wysyłamy za pobraniem.

 

Niniejsze ogłoszenie jest wyłącznie informacją handlową i nie stanowi oferty w myśl art. 66, par. 1 Kodeksu Cywilnego. Sprzedający nie odpowiada za ewentualne błędy lub nieaktualność ogłoszenia.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

SREBRNA MONETA HUSARZ - XVII W.

SREBRNA MONETA HUSARZ - XVII W.

SERIA: HISTORIA JAZDY POLSKIEJ

30 innych produktów w tej samej kategorii: